Detská stomatológia

Detská stomatológia sa zaoberá ošetrením detského chrupu.
Stomatológia je vhodná navštíviť pri prerezavani prvního zubku tj. cca okolo pol roka veku dieťaťa.
Prvá návšteva je pre dieťa hlavne zoznamenie s pomocou ordinácie a lekára. Je dôležité prísť s dňom, v dobe, kedy nemá problém
včasná návšteva tak zabije nie len vrtanie zúbkov, ale hlavne psychického traumatu s prípadným zákrokom na bolavom zube. Pri skorej návšteve a na zašiatku kazu u najmenších detí je vhodné použíť vrtačku.
Je vhodné aplikuvať tzv. RAT / Restauratívna atraumatická liečba / – tzv. napravujúca bezbolestná liečba.

Dieťa podľa toho navštívte stomatológa každého pol roka. V praxi to bohužiaľ bývá jinak. Rodiče často prežívajú dieťa do ordinácie zubného lekára až do chvíle, kedy dieťa niečo bolí alebo je niečo v nepořádku, a to je chyba. Pravidelná stomatologická starostlivosť o detské zoubky je dôležitá rovnako ako správne čistenie. Tato raná péče poskytuje základ stavu chrupu v dospělosti. Mléčne zuby vlastne hrajú rozhodujúcu úlohu pri raste a postavení druhých zubov.

Každý predčasne vytržený mliečny zub môže mať za následkom i veľmi krivý rast zubov stálých, preto sa vyplatí mliečnym zubom venovať sa rovnako ako zubom stálým. To je také dôvod, prečo naši lekári a zubní hygienici pečlivo dbajú na to, aby jak dětem, tak rodičia dobre vysvetlili, ako má správna starostlivosť o detské zoubky vypadnúť. A hodně jim v tom pomáhá fialový chlupatý Fredy, který má velké zuby a pan doktor mu je čistý ohromným oranžovým kefkou.

Comments are closed.