Detský zub a niečo málo o ňom

V prvej časti nášho seriálu sme si rozprávali o rozkošnom období, kedy nás dieťatko oblažuje roztomilo bezzubým úsmevom (častejšie možno aj menej pozitívne grimasa), čiže o obdobie „než vyrastie prvý zúbok“. Povedali sme si tiež, kedy sa prvý zúbok väčšinou vykľuje, a že by detská chrup nemal v žiadnom prípade ochorieť. Zmienili sme sa o najčastejšie a veľmi rozšírené chybe v stravovaní malých detí – pravidelnej konzumácii cukru a postrašili sme sa výpočtom najčastejších chorôb detskej ústnej dutiny. Pokúsili sme sa tým prispieť k odstráneniu, žiaľ, stále častého a veľmi nebezpečného názoru, že mliečne zuby nie je potrebné čistiť, pretože rovnako vypadnú. Stav mliečneho chrupu je totiž absolútne zásadné pre vývoj stálych zubov. Zjednodušene sa dá povedať: Keď prvé zuby vypadnú zdravé – druhé zdravé vyrastú! Prvé zuby totiž „drží tým druhým namiesto „, aby bez komplikácií vyrástli v správnej pozícii, a sú dôležité či skôr nevyhnutné pre správny vývoj čeľustí. Ak teda dieťa predčasne príde o mliečny chrup, druhé zuby často rastú so značnými komplikáciami, ktoré vyžadujú odbornú liečbu a mnohokrát aj chirurgický zákrok.

Ako zuby prichádzajú na svet

 Prerezávanie prvých dočasných zubov začína okolo šiesteho mesiaca po narodení dieťaťa. Okolo tretieho roka sú dočasné zuby už kompletne prerezané. Približne v troch rokoch má dieťa prerezanie 20 dočasných zubov , a to v každej čeľusti:
â € ˘ 4 rezáky
â € ˘ 2 očné zuby
â € ˘ 4 stoličky

Časový prehľad prerezávania dočasných zubov v hornej čeľusti
typ zubadoba prerezávania
Prvý rezáky (jednotky)
Druhé rezáky (dvojky)
Očné zuby (trojky)
Prvé stoličky (štvorky)
Druhé stoličky (päťky)
6 – 8 mesiac
9 mesiac
16 – 20 mesiac
12 – 16 mesiac
20 – 30 mesiac
Časový prehľad prerezávania dočasných zubov v dolnej čeľusti
typ zubadoba prerezávania
Prvý rezáky (jednotky)
Druhé rezáky (dvojky)
Očné zuby (trojky)
Prvé stoličky (štvorky)
Druhé stoličky (päťky)
6 mesiac
9 mesiac
16 – 20 mesiac
12 – 16. mesiac
20 – 30 mesiac

korene dočasných zubov sa po skončení svojho vývoja začínajú skracovať a na ich miesto sa postupne tlačí zuby stále. Keď dočasný zub vypadne, má len krátky alebo žiadny koreň. Dočasné zuby sa teda z čeľustí uvoľňujú prirodzene, a to v nasledujúcom poradí:
Rezáky medzi 5 – 8 rokom
Očné zuby medzi 10 – 12 rokom
Stoličky medzi 10 – 12 rokom

Medzi 5 – 13 rokom teda dieťa prechádza obdobím „zmiešaného chrupu“, čo je kombinácia dočasných a stálych zubov v rôznom štádiu vývoja.

Ako už sme povedali v úvode tohto článku, zdravé prvé zuby sú nesmierne dôležité pre úspešný vývoj dieťaťa – pri ich predčasnej strate môže mať náš potomok okrem iného tiež problémy s osvojením správnej výslovnosti svojej materskej reči (alebo aj iných jazykov – ak ho dáte napríklad do „anglické“ škôlky).

Ako čistiť detské zúbky

 Už prvý zúbok vášho dieťaťa potrebuje vašu neodkladnú starostlivosť. Je dôležité, aby ste po každom kŕmení svojho potomka očistili jeho zúbky od zvyškov akejkoľvek potravy – napríklad aj od materského mlieka. Spočiatku postačí stieranie prvých zúbkov sterilnou gázou alebo vatou. S pribúdajúcim počtom zubov samozrejme začneme používať detská zubná kefka.
Do troch rokov veku dieťaťa musíte čistiť jeho zúbky sami, pretože v tomto období by si váš potomok zubnou kefkou najskôr iba úspešne vyčistil oko. Akonáhle vaša ratolesť získa okolo tretieho rokusvojho života dostatočné motorické schopnosti, mali by ste jej nekompromisne strčiť kefku do ručičky a učiť ju správnej technike čistenia zubov. Problémom však je, že mnoho rodičov si pod pojmom „správna technika čistenia zubov“ ešte stále predstavujú tridsaťsekundové cmúľanie značne opotrebovaného zubnej kefky pokrytého nutnou dávkou úžasné a takmer inteligentný zubné pasty, ktorá má na základe televíznej reklamy úplne očistiť chrup už len svojou prítomnosťou v ústach. Tento tragický omyl spôsobuje, že značná časť obyvateľstva príde vplyvom zubného kazu o svoj prvý zub už okolo tridsiateho roku života. Skrátka – nemôžeme svoje deti naučiť niečo, čo sami nevieme. Preto je pre každého rodiča dobré najprv konzultovať úroveň vlastnej ústnej hygieny so zubným lekárom alebo dentálnou hygieničkou. Našťastie je odporúčané,aby malé deti začínali jednoduchými horizontálnymi pohybmi zubnej kefky (teda sem – tam naprieč chrupom). Na rodičoch je, aby najmenej do šiestich rokov dieťaťa každý deň kontrolovali, či si ich potomok nezabudol vyčistiť zuby zo všetkých dostupných strán, či venuje ústnej hygiene dostatok času a prípadne mu tiež pomohli chrup riadne dočistiť. Nezabudnite, že základnou pozíciou pri čistení zubov by mal byť mierny predklon. Ak si budete mimovoľne uľahčovať prístup k ústnej dutine svojho potomka tým, že mu zakloníte hlavu, môžete mu pripraviť nepríjemné zážitky s dávivým reflexom.
Ideálne je, urobiť z čistenia zubov úplne prirodzený každodenný rituál, pri ktorom si ošetruje chrup celá rodina, pretože ako je známe – príklady tiahnu. Hneď ako dieťa dobre zvládne spomínanú základnú techniku, mali by sme jeho zručnosť rozšíriť o tzv. Stieranie (teda jednosmerný pohyb kefkou od krčku zubov k ich hrane) a ešte neskôr o krúživé pohyby kefkou, čím je technika, ktorá sa v súvislosti s vývojom stále šetrnejších štetiniek u zubných kefiek opäť dostáva do popredia. Deti od dvanástich rokov , ak majú dobrú motoriku, by mali začať používať tiež dentálna niť či medzizubná kefky, s ktorých výberom by nám mal pomôcť zubný lekár, pretože medzizubná kefka nevhodné veľkosti môže poškodzovať ďasno.
Zúbky vašich detí aj ich orálne hygienické zručnosti by rozhodne mali rásť pod pravidelným dohľadom zubného lekára. Skôr v tomto ohľade rodičom pomáhala škola organizovaním povinných „celotřídních“ návštev u zubára. Dnes však bohužiaľ rad rodičov svojim ratolestiam nedopraje ani dve preventívne návštevy zubného lekára ročne, ktoré navyše deťom do 18 rokov hradí poisťovňa – čo je voči našej omladinu veľmi nezodpovedné!

Zuby by kupovali jednoduché mäkké kefky

 Voľba vhodného zubnej kefky je veľmi dôležitá ako u dieťaťa, tak u dospelého. Pri jeho nákupe zabudnite na samoobsluhy a nechajte si poradiť od odborníkov. Vhodný zubná kefka vám odporučí či dokonca priamo predá váš zubný lekár alebo môžete navštíviť špecializovanú predajňu – napríklad lekáreň, ktorá má najlepšie samostatný úsek pre zubnú hygienu alebo jednu z predajní „Starostlivosť o zuby“, ktoré nájdete takmer v každom väčšom meste.
Možno vás prekvapí, že kefka, ktorý oplýva scenérií rôzne zastrihnutých a cikcak položených štetín obkľúčených radom akýchsi gumových klkov, nie je podľa skutočných dentálnych odborníkov to pravé orechové pre vašu ústnu dutinu. Všeobecne platí, že zubná kefka má mať malú pracovnú časť s veľmi mäkkými, hustými a rovno strihanými štetinami. Najlepšie kefky teda okrem iného vyzerajú úplne obyčajne. Dôraz je kladený predovšetkým na kvalitu štetín, ktorých hustota a jednoliata plocha pri rovnom zastrihnutie je predurčujúce pre dokonalé odstránenie zubného plaku. Mäkké a pritom však dostatočne pevné štetiny potom umožňujú čistenie zubov krúživým pohybom, pri ktorom sa štetiny dostávajú mierne pod ďasno a čistí aj inak ťažko dostupné miesta, bez toho, aby poškodili mäkké tkanivá okolo zubov. Kefiek s tvrdými štetinami by sme sa mali úplne vyvarovať,pretože pri ich používaní si môžeme ľahko a dlhodobo poškodzovať ďasná aj zubnú sklovinu – najmä keď na kefku neprimerane tlačíme.
Pre výber detského kefky aj kefky pre dospelákov teda platí rovnaké kritéria – len s tým rozdielom, že pre deti samozrejme volíme malé detské kefky, ktoré sa zmestia do ich roztomilých pusiniek.
Dieťa by si malo základné zručnosť v čistení zubov osvojiť pri používaní „ručného“ kefky – používanie kefky elektrického sa u malých detí neodporúča a samo o sebe nie je zárukou kvalitného čistenia chrupu. Prípadný nástup mechanizácie v ústnej hygiene vášho potomka teda radšej odložte prinajmenšom na začiatok puberty.

Ako je to so zubnou pastou?

 Tvorbe zubného kazu je preukázateľne možné zabrániť len dokonalým a pravidelným odstraňovaním zdroje baktérií zubného kazu, teda zubného plaku, zo všetkých plôch každého zuba vrátane medzizubných priestorov. To môže účinne fungovať len dôkladným mechanickým očistením chrupe pomocou zubnej kefky a medzizubných kefiek či dentálnej nite. Z tohto hľadiska nie je teda príliš dôležité, či nejakú zubnú pastu vôbec používate alebo nie. Správnu techniku ​​čistenia zubov nemôže nahradiť žiadna zubná pasta či ústna voda. Tieto prostriedky ústnej hygieny však samozrejme v rôznej miere obsahuje látky, ktoré majú priaznivý vplyv na náš dych či hojivé a tonizujúce účinky na naše ďasná. Za predpokladu dôkladne očistených zubov od zubného povlaku môžu teda prispieť k celkovej úrovni našej ústnej hygieny.
Významnejšiu úlohu však zubnej pasty zohrávajú v oblasti prevencie zubného kazu pomocou fluóru. Významom fluóru a tiež výberom vhodnej zubnej pasty pre našich najmenších sa budeme zaoberať v ďalšom vydaní nášho časopisu.


Autor: Redakcia časopisov StomaTeam a StomaTip, 23.11.2005.

Comments are closed.