10 bodov ako sa starať o detské zuby a chrup

Už v ranom veku dieťaťa je potrebné starať o jeho zuby a ďasná.


1) V prvom polroku života, je pre vaše dieťa najlepšie klasické dojčenia.  Prikrmovanie j e vhodné len ako doplnok na dojčenie. Nie je dobré, keď dieťa zaspáva pri prsníku ani opakované nočné dojčenie. Postarajte sa, aby si dieťa čo najskôr zvyklo na to, že v noci má spať a nie piť.

2) Mnohí rodičia dávajú svojim deťom ovocné šťavy, napríklad jablkový džús. To pre zdravú výživu nie je nutné. Dôležité zložky ovocia sú skôr v čerstvom ovocí, než v džúsoch. Navyše, ovocné šťavy obsahujú veľké množstvo cukrov a kyselín, a to aj keď je na fľaši napísané „Bez pridaného cukru“. To nie je pre zdravie detského chrupu vhodné.

3) Kupujte iba skeněné dojčenské fľaše a nedávajte svojmu dieťaťu plastovej fľaše do kočíka ani do postele.

4) Naučte svoje dieťa chodiť do postele s láskou, nie s fľaštičkou. Nepoužívajte záslepku do dojčenských fliaš. Lekárske cumlíky typu NUK sú pre vývoj čeľustí dojčatá vhodné. Keď začnú rásť prvé zúbky, mali by ste postupne začať odstavovať dojčenskú fľašu. Pokiaľ bude vaše dieťa nepokojné a nebude v noci spať, snažte sa ho upokojiť inak ako dojčenskou fľašou. V dvoch rokoch vášho dieťaťa by ste mali odstaviť všetky dojčenské fľaše a dojčenia, pretože spôsobujú trvalé poškodenie čeľuste.

 5) Akonáhle dieťa dokáže samo sedieť, nechajte ho piť z hrnčeka.  Neodporúča sa používať takzvané „tréningové hrnčeky“. Ak nie je iná možnosť, snažte sa ho používať maximálne mesiac. Do prvých narodenín by malo dieťa piť už len z hrnčeka.

6) S čistením chrupu začnite už od prerezania prvého zdětského zúbka. Používajte navlhčenú mulový štvorček, neskôr malý a jemnú kefku. V čistenia sa môže striedať matka s otcom. Zub stačí čistiť ráno a pred spaním. Môžete čistiť bez pasty alebo používajte detskú pastu (deti ju prehĺtajú) a po večernom čistení nedávajte dieťaťu už nič sladkého ani pitie.

7) Prezerajte zúbky vášho dieťaťa často a dôkladne. Zatlačte hornú peru nahor. Sú zuby čisté? nie je na nich plak?

8) Ak vaše dieťa jej s Vami, kupujte kuchynskú soľ s jódom a fluórom. Malé deti vždy zubnej pasty pri čistení prehĺtajú, preto tieto pasty majú nižší obsah fluoridov. Ak používate viac potravín s obsahom fluóru alebo dokonca fluoridové tabletky, dávajte pozor na to, aby nedošlo naopak k „predávkovaniu dieťaťa fluoridy“.

9) Urobte niečo aj pre svoje vlastné zuby. Používajte správny zubnú kefku a zubnú niť. Pom porade s dentálnou hygieničkou aj medzizubné kefky, pretože najväčší počatý zubných kazov vzniká v medzizubných priestoroch. Tie bežným čistením vyčistiť nemožno. Čistite si zuby fluoridovou pastou najlepšie každom sladkom jedle, minimálne však ráno a večer. Pravidelne dvakrát ročne navštevujte Vášho zubného lekára.

10) Ak je to možné, začnite s návštevami vášho dieťaťa u zubného lekára čo možno najskôr po prerezaní prvých detských zubov – takto si zvykne na prostredie ordinácie. Od 2 rokov by sa detské zuby mali kontrolovať u lekára pravidelne v polročných intervaloch. A to aj keď sa vám zdá, že sú v poriadku. Chodievajte  preto na pravidelné preventívne prehliadky u Vášho zubného lekára!

  A v neposlednom rade: Uvedomte si, že výrobcovia potravín väčšinou nemajú záujem o zubné zdravie vašich detí, ale usilujú o predaj. Uistite sa, že aj v dospievaní sú zuby vašich detí pravidelne a riadne čistiť. To je totiž tiež veľmi rizikové obdobie z pohľadu vzniku zubného kazu.

Spracované a upravené podľa článku na serveri www.ziis.de

Comments are closed.